Afrika’ya kendimizi anlatamadık

Afrika’ya kendimizi anlatamadık

Türkiye-Afrika İkinci Bakanlar Gözden Geçirme Konferansı İstanbul’da düzenlendi, Etkinlik 11-12 Şubat 2018 tarihinde yapıldı. 2019’da yapılacak Türkiye-Afrika Birliği Zirvesi’nin ön çalışması olan konferans sonrasında yayınlanan bildiri adeta Türkiye Afrika Birliği ilişkilerine bir ayna tuttu.

Türkiye’nin uluslararası arenada ortaya koyduğu birçok tez bildiride kendine maalesef yer bulamadı. Öncelikle Türkiye FETÖ mesajını Afrikalılara sanırım anlatamamış veya Türk hariciyesi bu konuda sınıfta kalmış.

Bildiride tek bir FETÖ kelimesi yok. Afrika’da çok güçlü olan yapıya karşı Türkiye istediğini hala anlatamamış durumda. Birçok Afrika ülkesinde çok güçlü bir FETÖ yapılanması mevcut.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Temmuz’un ardından yaptığı açıklamada Türkiye’den sonra en çok FETÖ’nün etkin olduğu ülkenin Kırgızistan olduğunu açıklamıştı. Şurası bir gerçek FETÖ’nün Türk hariciyesinden daha çok güçlü olduğu birçok Afrika ülkesi var.

FETÖ en büyük gücünü oluşturan insan kaynağı. Türkiye’deki bu gücünü kaybetmesi örgütün insan kaynağı noktasındaki yeni devşirme yerini Afrika’ya çevirmiş durumda. FETÖ’nün üst düzey yöneticilerinin Afrika ülkelerine kaçması da tesadüf değil. FETÖ yeniden bir diriliş arzu ediyor. Bunu yapabileceği en güzel ortam ve insan gücünün olduğu tek yer Afrika.

Türkiye’nin FETÖ haklılığını anlatamadığı Afrika’da istediğini alabilmesi de zor. Bildiriye gelecek olursak Türkiye’nin FETÖ’ye karşı ortaya koyduğu itirazlar ve Maarif Vakfı’na ilişkin hiçbir destek cümlesi de yer almadı. Maarif teşkilatı Afrika’da kendini anlatamadığı bir gerçek. FETÖ’den 40 yıl sonra Afrika’ya giden teşkilatın dişini gösterebilmesi daha çok zaman alacak gibi. Afrikalının Maarif Vakfı’nı iyi tanımadığı bir gerçek. Kurum kendini anlatmakta çaresiz.

Afrika’nın birçok ülkesinde FETÖ okulları hiç olmadığı kadar rahat faaliyetlerine devam ediyor. Cezayir’de, Fas’ta, birçok Kuzey Afrika ülkesinde Kamerun’da, Güney Afrika’da hala aktifler. Bir sıkıntı yaşasalar hemen okulların levhaları değişiyor. Okul yerel halktan bazı irtibatlı kişilere veya başka bir ülkedeki şirkete geçiyor.

Burada Türkiye  bir gözden geçirme yapması gerekiyor. Birçok Afrika ülkesinde Türkiye FETÖ konusunda bir arpa boyu yol alamadı. Hatta bu ülkelerdeki Türkiye’yi temsil edenler hala FETÖ ile irtibatlı durumda. Çünkü FETÖ işini kişisel bulup ülke meselesi görmeyenler var. Dolayısıyla bulunduğu ülkede yetkili mercilere gidip FETÖ konusunda talepte bulunmak istemiyorlar. Neden FETÖ’yü karşısına alsın ki? Onun meselesi mi bu. FETÖ kendi aralarındaki bir kavga. ‘Onlarla uğraşmak bana eksi puan yazdıracak’ diye düşünüyor ve hareket ediyor.

Öğreniyoruz Maarif Vakfı temsilcisi ülkedeki en önemli Türk kuruluşlarından dahi randevu alamıyor daha. Bu adamlar sahada zaten yoklar. Sahada olanlar yine FETÖ.

Dolayısıyla sahada olan ve güçlü FETÖ ile hareket etmek daha zahmetsiz ve daha kolay.  Güçlünün karşısına geçmek onlara göre doğru bir adım değil. Diğer türlü mücadale ve risk var.

 

MURAT PALAVAR-GAZETECİ
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir