Afro-Avrasya Zirvesi’nin ikincisi İspanya Malaga’da gerçekleştirildi

II. Uluslararası Afro – Avrasya Araştırmaları Kongresi 17-20 Nisan 2017 tarihleri arasında “Afro-Avrasya Ülkelerinde Sosyal, Kültürel, Ekonomik ve Politik Değerlerin Etkileşimi” teması ile İspanya-Malaga’da gerçekleştirildi.  Valensiya Üniversitesi ve Afro Avrasya Gazeteciler Derneği’nin desteklediği Kongre’ye en doğuda Moğolistan, en batıda İspanya olmak üzere 12 farklı ülkeden 100’e yakın bilim insanı katıldı.  Üç gün boyunca devam eden Kongre’de toplamda 25 oturum düzenlendi.
Kongrenin amaçları çerçevesinde, sosyal bilimlerin farklı bilim dallarından akademisyenlerin, Afro-Avrasya bölgesine yönelik çalışmaları, bölge meseleleri ve sorunlarına dair yeni bulguları ve görüşleri ve bu konulara yönelik yöntem ve yaklaşımları paylaşıldı. Kapanış oturumunda Valensiya Üniversitesi’nde Prof. Dr. Carlos Flores Juberias yaptığı konuşmasında Afro-Avrasya bölgesinin insan medeniyetinin, ekonomisinin ve kültürünün, tarihinin merkezi olduğunu ifade ederek Afro-Avrasya kavramının Valensiya Üniversitesi tarafında gerçekleştirilen “İpek Yolu Projesi” ile örtüştüğünü belirtti.
Kongre Afro-Avrasya’nın  medeniyetler arası tarihi birikimine denk düşecek şekilde İspanya coğrafyasında ve Endülüs medeniyet havzasında Sevilla, Cordoba ve Granada şehirlerine yapılan kültürel ve sosyal içerikli gezi ile sonlandırıldı. Bu sayede kongrenin asıl amaçlarından biri olan medeniyetlerin ve kültürlerin etkileşimini tıpkı geçmişte olduğu gibi günümüzde ve gelecekte de yaşatabilme  amacı gerçekleştirilmiş oldu.
III. Uluslararası Afro-Avrasya Araştırmaları Kongresi’nin 19-21 Ekim 2017 tarihlerinde, Afro-Avrasya coğrafyasının denge merkezi şehri İstanbul’da yapılması planlanmaktadır.
MURATBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir