Aslan’ın ağzında kuzu olmak

Ekran Alıntısı

Afrika’yı doğru okumak

Türkiye Afrika açılımında bir türlü istenilen derinliğe kavuşamıyor. Kolonyalizmin süper güçleri, Türkiye yıllarca uyuttu. Afrika, açlık, hastalık yoksulluk algısı ile bir iliüzyon yapıldı.

Afrika’nın potansiyelinin üzeri hep kapatıldı. Türkiye bu tuzağa yıllardır düşüyor ve düşmeye devam ediyor.

Afrika denilince hep aynı şeyler aklımaza geliyor. Yardım faaliyetleri sivil toplum kuruluşları, Kızılay ilk akla gelenler. Ve tabiki TİKA akıllarda. Türkiye 2017 Afrika vizyonu da bu çerçeveyi maalesef aşamadı. Afrika’da yardım dışında bir derinliğe hala kavuşamadı. Bizler hala Afrika’yı sadece yardım yapılacak bir yer olarak görmeye devam ediyoruz.

2017 Ağustos ayında TİKA’nın gönüllü elçileri Afrika yolunda sloganıyla bir program düzenlendi. Program kapsamında Tunus, Kamerun ve Gine’ye gidecek ekipler yola çıktı. Üniversite öğrencileri Afrika’ya giderek okul boya badanası yaptı. Toplu kullanım alanlarında tadilat yaptı. İşçilik ücretlerinin yerlerde sürüdüğü ülkelerde Türk öğrencileri Afrikalılarla birlikte çalıştı. Bir ortaklık arandı.

Avrupalılar ise 2017 yılında ne yaptı diye baktığımızda daha sistematik ve beyinlere oynayan işler yaptılar. Leo Africa-KAS gibi Avrupa menşeli kurumlar Afrika’da derinliklerini daha da ileriye taşıyan çalışmalara imza attılar. Kurumlar 2017 yılında ekonomik forum -sosyal medya eğitimleri projelerini hayata geçirdi. Yani gelecek vizyon ve hedeflerinin altını dolduracak çalışmalara imza attı. Bizim kurumlarımızın bir değişeme gitmeleri gerekiyor. Dünya değişti ve değişmeye devam ediyor. Afrika ise daha da değişecek. Geleneksel çalışamalar elbette sürmeli ama akıllara ve beyinlere işleyecek Afrika vizyonuna ihtiyaç var.

Afrika gelecek yüzyılın güç savaşlarının yaşanacağı bir kıta. Avrupa kuruluşları bu yüzden bölgeyi bilen anlayan ve beyinlere hitap eden projeler üretiyor geliştiriyor. Türkiye 2019 yılında Afrika Ortaklık Zirvesi’nin 3.sünü İstanbul’da gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı’nın tek başına başlattığı açılımın maalesef altını dolduramıyoruz. Seferiliklerin vize vermek dışında bir etkinliği yok. Türkiye’nin bir an önce bölgeyi anlayan projeler geliştirmesi ve 2019 yılının altını iyi doldurması gerekiyor. Buradan özellikle TİKA ve Başkanı Serdar Çam’a çok iş düşüyor. Türkiye’nin Afrika’nın beyinlerde olacak projelere ihtiyaç var; Üç nokta…

MURAT PALAVAR-İSTANBUL
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir