Eğitim programımız sona erdi

Afro-Avrasya Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen Yaz Okulu’nun ikinci gününde eğitimler sürdü. Sabah düzenlenen oturumda ilk olarak Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey öğrenciler ile buluştu. Canbey kamu diplomasisinden söz ederek, kamu diplomasisinin çok eski olmadığını 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıktığını belirtti. Gelişmiş ülkelerde kamu diplomasisinin daha iyi olduğunu ifade eden Canbey, Türkiye’nin bu alanda emekleme döneminde olduğunu söyledi. Gelişmiş devletlerin kamu diplomasisini çok iyi kullandığını ve buna çok ciddi bütçe ayırdığını söyleyen Canbey, Türkiye’ de son dönemde yatırımların arttığını ancak koordinasyon sorunu olduğunu ifade etti. 

Canbey’in ardından Emekli Hakim Velit Demet sunumunu gerçekleştirdi. Velit Demet, “basın hürdür diyoruz ama bu hürriyetin birçok sınırı var” dedi. Derneğimizin Yönetim Kurulu Üyesi Şükrullah Dolu,”Aslan kral değildir” isimli bir sunum gerçekleştirdi. Karar alma mekanizmasını aslanlar üzerinden anlatan Dolu, çok bilinen “Aslan kraldır söylemini aslan kral değildir” şeklinde ifade etti. Tek başına aslan yalnızca sadece bir kedi olduğunu ifade eden Dolu “Aslanlar grup olarak kraldır” dedi.

Yaz Okulu katılımcılarından Araştırmacı Yazar Abdullah Çiftçi sanayi devrimlerini sınıflandırarak, ilk sanayi devriminin buhar, ikincisinin elektrik, üçüncüsünün bilgisayar, dördüncüsünün otonom üretim yani yapay zeka dönemi olduğunu söyledi. Abdullah Çiftçi, “Dördüncü sanayi devrimine giriyoruz, Afro-Avrasya bunun merkezi” dedi. Çiftçi Batı’nın hakimiyetinin 2030’da sona ereceğini söyleyerek yeni bir dünyanın geldiğini ifade etti. Yeni dünya para biriminin dijital para olduğunu söyleyen Çiftçi 21.YY’da küreselcilerin ön planda olduğunu söyledi. Küreselcilerin tüm dünya bizim dediğini anlatan Çiftçi, 21.yy’da küreselcilerin tüm dinlerin kalkması gerektiğini savunduklarını söyledi. Bu nedenle bundan sonra en çok duyacağımız kavramlardan birinin Transhumanism olduğunu ifade eden Çiftçi son olarak, savaşın önemli alanının bundan sonra Ortadoğu’dan Afrika’ya kayacağını vurguladı.

Programa katılan Rusya Ekonomi, Bilim Ve Teknoloji Konseyi Başkanı, Erdoğan Gündüz Polat Türkiye Rusya ilişkilerinden bahsederek yeni dönem beklentilerinden söz etti.

Son oturumda, MÜSIAD Genel Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay basın ve sermaye piyasası arasındaki ilişkiden söz etti. Program öğrencilere eğitim sertfikası dağıtılması ile son buldu. 

1 2 3 10Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir