Mehmetçiği öldür; Puanı kap Çanakkale Oyunu ve psikolojik harp

  
8

Dünya oyun devi Electronic Arts, 21 Ekim Cuma(dün) piyasaya sürdüğü oyunla şok etti. Çanakkale savaşını konu olan oyunda kullanıcılar Çanakkale’ye gelerek Türk askerlerini öldürüyor. Battlefield (cephe-savaş alanı) oyun serisinin son versiyonu Türk kullanıcıları adeta şok etti. Seddülbahir’de çıkartma yapan anzak askerleri yerine geçen oyun kullanıcıları Türk siperlerini ele geçiriyor ve siperdeki Mehmetçiği öldürüyor. Oyunun bir bölümünde Çanakkale’nin bir köyüne giden Anzak askerleri köyün camisini patlatıyor. Her öldürme ve patlatma kullanıcıya bir puan olarak ekleniyor.

1015 MİLYON SATMAYI BEKLİYOR

Amerkilı oyun devinin dünyanın birçok yerinde milyonlarca kullanıcısı bulunuyor. Frangmanı bundan 5 gün önce17 Ekim tarihinde yapılan oyun için firma müşterilerinden ön sipariş aldı. Önceki gün yayına giren oyun için satılan rakam henüz açıklanmadı. Fakat firma oyun için 1 yılda 15 milyon satmayı beklediğini açıkladı.

3OYUNUN DİĞER BÖLÜMÜ LAWRENCE İÇİN

Oyunun diğer bölümü Ortadoğu’da geçiyor. Osmanlı ile savaşın verildiği oyunda kullanıcılar İngiliz ajan Lawrence’ın sevgilisi bedevi bir kadın karakteri ile Osmanlı askerleri ile savaşıyor. Osmanlı’ya ait trenin bombalanmasının hedeflendiği oyunda Türk askerleri teker teker vurulması gerekiyor.

17OYUN İLK GÜNÜNDE ÇALIŞMADI

Türkiye saatiyle akşam üstü kullanıma geçen oyun ilk günde çalıuşmadı. Amerika’da dün birçok ünlü siteye yapılan siber saldırılar, oyun şirketi Electronic Arts’ı da vurdu. Şirketin serverlarına DDOS saldırıları gerçekleşti. Bu yüzden ilk günde oyun satın alınan kullanıcılar tarafından kullanılamadı.

GEÇMİŞİ KARANLIK

Firmanın geçen yıl piyasaya sürdüğü Battlefield 4 serisi Shanghai’yi işgali konu alıyordu. Çin,oyunu daha piyasaya girmeden yasaklamıştı. Çin hükümeti yasağını bir iki kademe ileri götürerek, oyunun demosunun bile indirilmesini yasaklamıştı.

14606459_10154533163716380_7020206126125490553_n
57. Alayı kuruyoruz
15 Temmuz’da gösterdiği cesaret ile adını hafızalara kazıtan Eski Binbaşı Barış Dedebağ Yeni Şafak’a Amerikalı oyunu değerlendirdi. Psikolojik savaştan bahseden Dedebağ Çanakkale Savaşı’nda tüm askerlerini kaybettiğimiz 57.Alayı tekrar kurmaya başlandığını söyledi.İşte Dedebağ’ın açıklamaları:
Her ne kadar ülkemizde çok farkında olunmasada ülkemiz başta olmak üzere Ortadoğu üzerinde emelleri olan Haçlılar subliminal mesaj kavramınıyani bilinçaltı mesaj kavramını öteden beri bilir ve büyük bir korkaklıkla uygularlar. Ama piyasaya yeni sürmüş oldukları bu oyunla artık işi iyice azıttıkları aşikâr iken bir yönü ile de artık düşmanlıklarını saklamadan açıktan açığa ilan ediyorlar. Bu oyunu oynayabilecek çocukların yaş guruplarını analiz edersek ve bu noktadan bu oyunu oynayan çocukların 20 li yaşlara ulaştığında da muharip birer asker olacağını ve oynadığı oyunun gerçeğini oynama heyacanı ile yanıp tutuşacağı aşikâr. Bu oyunun arkasında kimin ve kimlerin olduğunu araştırmaya bile gerek yok. Onlar oynayan dursun Elhamdülillah biz 57’inci Alayı kurduk 57 tane 57’inci Alayı kurduk ünüforması boyundan beresi ne dek beyaz bekleriz. Hangi ülkenin nüfusu kendine fazla geliyor da azaltmak istiyorsa  Allah tan şehitlik dileyen bu milletin karşısında emin olsun azalacaktır”
0f5a1a40-a51d-42c3-8af9-4f59569a787f
 Milli oyunumuza bir kuruş bile destek alamadık
Mehmed Fatih Gezen (Fes Oyun Stüdyosu sahibi ve yöneticisi)
Türkiye’de ise şu ana kadar tespit ettiğimize göre bizimle beraber 2 milli diyebileceğimiz oyun firması var. Sayın Cumhurbaşkanımız çok güzel bir yol haritası çizdi. Katıldığı bir iftarda “Kendi oyunlarımızı, çizgi filmlerimizi, animasyonlarımızı yapmamız gerekiyor” diyerek aslında bizlere çok güzel bir yol gösterdi. Fakat ne yazık ki, resmi mercilere, yatırımcılara gittiğimiz zaman, ‘Ne gerek var oyuna, çocuk işi bunlar, parayı çöpe mi atalım’ tarzında cevaplar aldık. İnşaallah zamanla bu şuur yerleşir.
NOT:BU ARADA ÇOK ACI BİR GERÇEĞİ ÖĞRENİYORUZ. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI OYUNA SATIŞ LİSANSI VERMİŞ. TEŞEKKÜR EDİYORUZ
MURAT PALAVARBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir