Nijerya gezisinin kodları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika gezisinde stratejik durağı Nijerya. Ülkede Türkiye’nin görmediği bir süreç yaşanıyor. Yeni seçimle gelen Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari, Erdoğan’ı kabulünde kullandığı ilk cümle satır arasında bize yaşanınlara ilişkin bir ipucu verdi.

Buhari “Geçirdiğimiz bu zor dönemde bize destek olduğunuz için teşekkür ediyorum” cümlesini kullandı.

Gerçekten Buhari için kritik bir süreç yaşanıyor. Adaşı Mısır eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yaşadığı sıkıntılar Buhari’nin başında. Ülkedeki seçimleri Batı’ya rağmen büyük üstünlükle kazanan Buhari adeta çevrelenmiş durumda.

İş yaptırılmaması ve sonrasında tasfiyesi isteniyor. Buhari için planlanan son, tıpkı Mısır’da Mursi’nin alaşağı edilmesine benziyor.

Bu anlamda Erdoğan’ın Nijerya’ya gelişi stratejik. Müslüman lider için Türkiye ile yapılacak işbirliği ve Türkiye’nin deneyimleri bir kurtuluş recetesi olabilir. 180 milyonluk Nijerya nüfusu Müslüman lider Buhari için verdiği krediyi tüketmek üzere. Rüşvetle mücadele mottosuyla göreve gelen Buhari’nin şimdiye kadar gözle görülür bir icratinin olmadığı eleştirileri dillendirilmeye başlandı bile.

Buhari için arkadan gelen bir dalga var. Eğer dikkate alınmazsa kötü son yaşanabilir. İlk yazımızda dile getirdiğimiz gibi Afrika’nın her anlamda Türkiye’ye ihtiyacı var. Biz ne kadar gözümüzü kara Kıta’ya kapatsak da bu böyle.

MURAT PALAVAR-AFRO-AVRASYA GAZETECİLER DERNEĞİ KURUCU BAŞKANI
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir