Tiran’da büyük buluşma

Uluslararası Türk Dili ve Bölgesel Araştırmalar Kongresi Tiran’da gerçekleştirildi.
28-30 Mart tarihlerinde Tiran Devlet Üniversitesi ev sahipliği, Afro-Eurasian Institute ve Afro-Avrasya Gazeteciler Derneği işbirliğinde ‘’Türkçenin Dünü,Bugünü ve Yarını’’ temasıyla organize edilen ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Bakü Qızlar Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Priştine Üniversitesi, Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi, Uluslararası Balkan Üniversitesi,Gostivar Vizyon Üniversitesi tarafından desteklenen kongreye Türkiye ve Balkan ülkelerinden yoğun bir katılım gerçekleşti.
Tiran Devlet Üniversitesi’nde Türk Dili Bölümünün 20.kuruluş yıldönümü vesilesiyle organize edilen kongrenin açılış konuşmasını Arnavutluk Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Lorena HAXHIU yaptı.Kongre düzenleme kurulu adına söz alan Tiran Devlet Üniversitesi Balkan Dilleri Bölüm Başkanı Doç.Dr.Adriatik Derjaj Türk Dilinin Afro-Avrasya coğrafyasında prestij dili seviyesine yükselmekte olduğunu dile getirdikten sonra Arnavutluk’ta ve Balkan coğrafyasında Türk Dilinin bir iş dili olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.Ardından Tiran Devlet Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Alban FOÇI, Marmara Üniversitesi Uluslararası Bölüm Başkanı Prof.Dr. Alaeddin YALÇINKAYA, Gostivar Vizyon Üniversitesi rektörü Prof.Dr. Fadıl Hoca, Kosova Filoloji Fakültesi Dekanı Doç.Dr.Lindita RUGOVA ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Genel Sekreteri Türkolog Mümin MÜMİN söz alarak bölgesel işbirliğinin artırılması ve bölgede var olan tarihsel,kültürel ve sosyolojik bağların geliştirilmesi açısından kongrenin önemine dikkat çektiler.
Açılış programının arkasından birinci ve ikinci gün otrurumları üç farklı salonda,26 oturumda Dil , Edebiyat, Felsefe, Uluslararası ilişkiler alanında uzman 108 akademisyenin bildirilerini sunmasıyla gerçekleştirildi.Kongrenin sonuç toplantısında ortaya çıkan değerlendirmelerin Arnavutluk Bilim Akademisi, TDK, TUBITAK gibi kurumlarla paylaşılması kararlaştırıldı.
Arnavutluk Devlet Kanalı RTSH başta olmak üzere bir çok ulusal medya organının ilgi gösterdiği kongre son gün Kruja,Durres ve Berat şehirlerine yapılan kültürel ve turistik geziyle birlikte sona erdi.BD8971E8-5BB4-4FF4-9656-98C4A1A2E0BD
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir