Yaz Okulu programı start aldı

3

Derneğimiz Afro-Avrasya Gazeteciler Cemiyeti tarafından Basın İlan Kurumu Genel Merkezi binasında lisans ve lisansüstü öğrencilere yönelik 2017 Afro-Avrasya Yaz Okulu etkinliği başlatıldı. Afrika ve Avrasya coğrafyasında daha geniş ve akılcı işbirliği zemininin oluşturulmasına yardımcı olmak, bu konuda geliştirilen programlara sivil toplum örgütü olarak destek vermek amacıyla kurulan derneğimizin düzenlediği programa akademisyenler gazeteciler katıldı. Moderatörlüğünü gazeteci ve TV programcısı Aynur Ayaz’ın yaptığı, etkinliğin ülke teması; Afrika, iletişim teması; medya alt okumaları oldu. İki gün sürecek etkinlikte akademisyenler ve uzman medya temsilcileri çeşitli konu başlıklarında ders veriyor.

Yaz okulu programı açılış konuşmaları ile başladı. Dernek Başkanı Hişam Güney, gazeteciler ile akademisyenlerin bir araya geldiği konuşmasında yapılan çalışmalarının alanında ilk olduğunu ifade etti. Güney, Basın İlan Kurum Müdür yardımcısı Dr.Mustafa Canbey olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti. Mustafa Canbey ise Basın İlan Kurumu olarak gazetecilerin oluşturduğu bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını kaydetti.  Basın İlan Kurumu’nun yaptığı çalışmalardan bahseden Canbey, Afrika ve iletişim temalı etkinliğe katılan öğrencilere başarılar diledi. Yaz Okulu düzenleme komitesi olarak söz alan Dr.Hakan Arıdemi,r Afro Avrasya kavramı üzerinde açıklamalarda bulundu.

Program daha sonra katkı sunanlara plaket takdimi ile sürdü. Plaket takdimi ardından derslere geçildi. İlk dersi Prof. Dr Orhan Kural yaptı. Afrika’da Yaşam; Afrika Kültürü konulu bir sunum yapan Orhan Kural’ın ardından Sezgin Baran Korkmaz öğrencilerin karşısına geçti. “İş Dünyasında Fırsatlar ve Kişisel Gelişim” üzerine ders veren Korkmaz’ın ardından Aşkın Baysal-(Derin Ekonomi Dergisi Genel Yayın Yönetmeni) Asya Pasifikte Güç Savaşı-Nükleer Restleşme sunumu gerçekleştirdi.  Daha sonra ise Aynur Ayaz-(Spiker-Sunucu) “TV Yapımcılığı Ve Televizyonculukta Haber Çalışmaları” adlı sunumunu gerçekleştirdi.

 

Daha sonra  Meliha Okur-(Fox Tv) Medya İletişimde Dönüşüm Jeostratejik Denklem Ve Türkiye’de Yaşanacak Değişim  konulu sunum gerçekleştirdi. Ardın günün son sunumunu  Anadolu Ajansı İstanbul Haberler Editörü Hüseyin Altınalan gerçekleştirdi. Altınalan öğrencilere “Sahadan Sayfaya Haber” konulu sunum yaparken, medyanın önemine ilişkin bilgiler verdi.
Altınalan, sunumunda haber metinlerinin ve görsellerin gücüne vurgu yaptı. Medyanın kimi ülkelerde birinci, kimi ülkelerde ikinci veya üçüncü güç olduğuna dikkati çeken Altınalan, medyanın toplumları yönlendirme konusunda son derece etkili bir araç olduğunu belirtti. Altınalan, medyanın bu denli güçlü olmasında gazetecilerin çabalarıyla oluşturduğu haberlerin önemli olduğunu söyledi.Bodrum’da sahile vurmuş cansız minik bedeniyle dünya gündemine oturan Aylan Kurdi’nin fotoğrafını sunumda gösteren Altınalan, söz konusu fotoğrafın medyanın çarpıcı gücünü yansıttığını dile getirdi.

 

Altınalan, gazetecilerin tarihin ve olayların seyrini değiştirebileceğini aktarırken, “Gazetecilik tarihin akışına not düşmektir. Gazetecilik aslında mesleğin ötesinde bir yaşam biçimidir. Bunu sadece bir meslek olarak görürseniz başarılı olamazsınız.” ifadesini kullandı.15 Temmuz’da Türk medyasının rolüne değinen Altınalan, “15 Temmuz’da gazeteci Hande Fırat’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüntülü telefon görüşmesi ile dünya darbeler tarihi tersine çevrildi.” dedi.
Anadolu Ajansı’nın çalışma prensipleri hakkında bilgiler veren Altınalan, AA’nın doğruluğu teyit edilmeyen haberleri geçmediğini kaydetti.
Haberin en önemli unsurunun ‘doğruluk’ olduğunu, yanlış bilginin toplumda infiale yol açabileceğini ifade eden Altınalan, bu konuda Anadolu Ajansı personellerinin gayretli ve özverili çalışmalarının zaman zaman bazı kesimlerce sabote edildiğini belirtti.

 

1 2 3 10Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir