Dünyada bir sonraki yatırım adresi

Janet Mbene/ Tanzanya-Milletvekili

Afrikalılar, ekonomik büyümenin yörüngesini sürdürebildiğini ve “Kaynak Laneti” ni yendiğini gösterdi. Önemli harici zorlukların dışında, Afrika ülkeleri emtia döngüsünü bitirmeye ve ekonomilerini çeşitlendirerek, üretimi arttırarak ve fakirlere yardım edecek politikalar izleyerek daha dayanıklı ve kapsayıcı büyümeye çalışıyor.

2013/14’teki iş sıralamalarına göre Dünya Çapında 2015’te Gelişen 10 ülke arasında 5 Afrika ülkesi vardı. Genel olarak, dünya çapındaki 230 reformun 75’ini yaparak, Afrika dünyadaki en çok düzenleyici reformu açıkladı.

Yatırımcılar daha yerleşmiş olan Güney Afrika, Nijerya ve Kenya pazarlarının ötesine baktıktan sonra, Afrika kıtası, kuzey amerikadan sonra dünyanın ikinci en çekici yatırım adresi oldu. Artan sanayileşme ve yatırım, Afrika ülkelerindeki iş üretimi ve fakirlik azalması potansiyelinin kilidini açacaktır.

Bölgedeki Direkt Yabancı Yatırım 2000 yılındaki seviyenin 5 katına çıkıp, 60 milyar dolar rekorunu kırdı. Örnek olarak Çin’in Afrika’ya Direkt Yabancı Yatırım 2013’te 3.5 milyar dolara yükseldi, ve bugün neredeyse bütün Afrika ülkeleri Çin’in katılımından faydalanıyorlar.

Etiyopya’da, 2013’te toplam Direkt Yabancı Yatırım gayrisafi milli hasılanın %2’si olarak açıklandı. Afrika içi yatırım da yükselişte, daha büyük dış yatırımı teşvik eden bir daire oluşturuyor. Afrikadaki yatırımcılar 2003’te yüzde 8 olan Direkt Yabancı Yatırım paylarını son 10 yılda neredeyse 3 katına çıkartarak 2013’te %22.8’e çıkardılar.

Bu eğilimin nedeni basittir. Dünyanın gözü, giderek büyüyen bir orta sınıf da dahil olmak üzere Afrika’nın bir milyar insanın pazarına yöneldi. Yatırımcılar Afrika’nın emtia dışındaki sektörlere yatırım yapmak için önemli fırsatlar görüyor. Finansal hizmetler, inşaat ve imalat Afrika’daki Çin’in doğrudan yabancı yatırımının % 50’sini oluşturuyor. Yabancı global üreticilerinin Asya’da artan üretim maliyetleri sonucunda Etiyopya, Kenya, Tanzanya ve Ruanda gibi ülkelere baktıkları görülüyor. Günümüzde Çin, Türkiye ve Hindistan, Afrika’nın imalat sektöründe ilk üçünde yeralıyor. Afrika, doğru koşullar yerine getirilirse küresel bir dış kaynak merkezi haline gelebilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir