Afrika’da 15 yılda 1 asırlık adım attık

IMG_8239

Afrika Günü’nde Kara Kıta’daki Türkiye varlığı masaya yatırıldı

Afrika Birliği’nin kuruluş yıldönümü olan 25 Mayıs Dünya Afrika Günü’nde İstanbul önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin Kara Kıta’daki çalışmalarının ele alındığı bir program düzenlendi. Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV), geleneksel olarak düzenlediği Haliç Buluşması’nda Afrika konusu masaya yatırdı.’Türkiye’nin 15. yılında Afrika açılımı’ başlıklı toplantı ile Türkiye Afrika bağlamındaki çalışmalar değerlendirildi. Afro-Avrasya Gazeteciler Derneği ile birlikte organize edilen programa Afrika üzerine çalışan akademisyen, STK temsilcileri, gazeteciler ve Afrikalı temsilciler katıldı.Etkinliğe katılan Eski Çad Büyükelçisi Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Ahmet Kavas, çarpıcı açıklamalar yaptı.
15 YILDA 100 YILLIK MESAFE ALINDI
Moderatörlüğünü UTESAV Başkanı İsrafil Kuralay’ın yaptığı etkinlikte konuşan Kavas, Türkiye’nin son 15 yılda yaptığı son Afrika açılımını yüzyılllık bir yol açtığını söyledi. Kavas “15 yıllık sürede yapılanlar, önümüzdeki 100 yıl için önümüzü açtı” dedi.

YÜZDE 1 GÜCÜ BİLE YETTİ
Türkiye’nin ancak yüzde 1 gücü ile Afrika’da yeraldığını söyleyen Kavas, buna karşın Türkiye’nin Afrika aktörlerine arasına girdiğini söyledi. Fransa’nın hazırladığı Stratejik Ufuklar raporana atıfta bulunan Kavas, raporda kıtanın yeni oyuncuları arasında gösterilen Türkiye’nin kısa zamanda büyük bir etkiye sahip olduğunu ifade etti. Kavas “Tek tek baktığımız zaman bizi mutlu etmez bir sonuç var ama bütüne baktığımızda biz pazılları eklemeye devam ediyoruz.2005 yılından bu güne 12 yıl içinde geldiğimiz bu seviyenin daha 5-6 yılında Fransızların hazırladığı bir rapor var. Orada Afrika’daki 4 yeni aktör ülke arasına girmeyi başaran bir Türkiye bulunuyor. Çin, Hindistan, Brezilya Türkiye’ye göre çok eskilerden çalışmaya başlamışlar. 90’lı yılların başında çalışmaya başlamışlar. Biz 4 aktörden en farklı olanıyız. Diğer 3’ü birbirine benziyor. Onların amacı Afrika’dan istifade edebilmek. Türkiye ise Afrika’dan istifade edilecekse edilir. Onu eden tücrrarlarımız esnaflarımız yapar. Ama biz bunu devlet politikası haline getiremeyiz. Sadece istifade etmek değil, berabaer olmak birlikte olmak gayreti var” dedi.
TÜRKİYE FIRTINA ESTİRECEK
Kavas Türkiye’nin Afrika coğrafyasında ana aktörlerden birisi olarak anılmakta olduğunu ve Türkiye nin Afrika stratejisi bütün aktörlerden farklı olarak daha bütüncül ve tüm kıtayı kapsamakta olduğıunu kaydetti. Kavas,bütün Afrika aktörleri Afrika ülkelerinin yönetimleriyle ve elitleriyle ilgilenirken Türkiye Afrika halklarına ulaşmakta onların sevgisini ve saygısını kazanmakta olduğunun altını çizdi. Son 15 yılda Türkiye nin Afrika da estirdiği rüzgarın bugün etkisi az görülüyor olabilir ama gelecekte bu etkinin daha da katlanarak devam edeceğini kaydetti.
THY İLE KITAYA KAZANDIRMAYA BAŞLADIK
THY’nin yeni hatları devreye almasıyla Avrupalı şirketlerin bilet fiyatlarını düşürdüğünü söyleyen Kavas, bu sayade milyonlarca dolarlık paranın Afrilkalının cebinde kaldığını söyledi. Çad büyükelçisi iken Fransa üzerinden Türkiye’ye gelip gittiğini söyleyen Kavas, “2bin 400 dolar civarı normal ekonomik bilete para veriyordum. THY’nin hattının açılmasıyla şu andaki fiyatı 700-800-Bin doları geçmez gidiş geliş. THY hattı ile yabancılar biletleri 700 dolara kadar indirdiler. Böylece onların cebine girecek her hafta 1 milyon dolar para Çadlıların cebinde kaldı. Bu Çad, Nijer,Mali yani THY’nin uçtuğu her yerde geçerli. Afrikalı dostlarımız kazandıkça biz de kazandık” dedi.
Topladığımız yardımları bile
gönderemeyen Türkiye’den geldik
1985 yılında Afrika’da yaşanan kıtlık sonrası Türkiye’de toplanan yardımlar hakkında konuşan Kavas, “Türkiye’nin orada yardımları ulaştıracak bir gücü olmadığı için dağıtamı gerçekleştiremedi” dedi. Kavas, şu anda Türkiye’nin yardım ulaştıramacağı hiçbir yer olmadığını kaydetti.

MURAT PALAVAR/GAZETECİ

cb7d162e-b252-4a58-bd99-8e5045d1981dIMG_8216
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir