Azerbaycan, zengin kültür, medeniyet ve itiraf geleneğine sahip bir ülkedir

Azerbaycan, zengin kültür, medeniyet ve itiraf geleneğine sahip bir ülkedir

Bakü Uluslararası Humanitar Forum’da bugün, insanlığa karşı küresel zorluklar aranıyor

Bakü, altıncı kez Uluslararası Humanitar Forum’a ev sahipliği yaptı. Bu forum dünyada ilgi küresel intelikteki konulara ilişkin geniş spektrumlu diyaloglar, fikir değişimleri ve tartışmalar yapmak amacıyla her yıl ünlü devlet adamlarını, bilimin çeşitli alanlarında Nobel ödülü laureatlarını ve nüfuzlu uluslararası kurumların yöneticilerini, aynı zamanda dünyanın siyasi, bilimsel ve kültürel elit seçkin temsilcilerini bir araya getiren değerli bir olaydır.

2010 yılından bu yana Azerbaycan ve Rusya cumhurbaşkanlarının başlatıcıları tarafından düzenlenen bu forumun tesadüf olmadığını hatırlatıyorum. Her şeyden önce, Azerbaycan toprakları her zaman hoşgörü ve misafirperverliği ve halkımızı yaratma ve birleştirebilme yeteneği ile biliniyordu. Bütün dinlerin, halk temsilcilerinin bir aile olarak yaşadığı cumhuriyetimiz, dünyada çok uluslu, çok uluslu bir ülke olarak büyük bir otorite kazanmıştır.

Kısacası, Bakü Uluslararası Himanitar Forum, insani yardım meselelerinin tartışıldığı prestijli bir mekandır. Kültürler, uygarlıklar ve itiraflar arasında zengin bir işbirliği geleneğine sahip olan Azerbaycan, bu formattaki olaylar için ideal bir yerdir.

Forum XXI yüzyılda insanlığın önünde duran küresel çağrılara cevap aramak, insani işbirliğiyle ilgili en önemli konulara ilişkin geniş spektrumlu diyaloglar, fikir değişimleri ve tartışmalar yapmak için uluslararası düzeyde saygın bilimsel siyasi platformdur.

Bakü Uluslararası Humanitar Forum’un öneminden bahseden Cumhurbaşkanı İlham Aliyev şunları söyledi: “Forum son yıllarda uluslararası arenada büyük saygınlık kazandı. Bu forum uluslararası prestijli etkinlikler arasında özel bir yere sahiptir. Azerbaycan uluslararası insani yardım işbirliğine her zaman büyük önem vermiştir. Dünyadaki olumlu eğilimlerin güçlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Uluslararası işbirliği, devletlerarası ilişkilerin gelişiminde özel bir rol oynamaktadır. Son birkaç yıldır ülkemizde birçok uluslararası etkinlik gerçekleştirdik. Bunlar arasında, Bakü Uluslararası İnsani Yardım Forumu elbette özel bir yer alıyor. “

Altıncı Bakü Uluslararası Humanitar Yardım Forumu’nda, sosyal ve insani faaliyetlerin tüm alanlarındaki uzmanlar bir araya gelerek insanlığın acil meselelerini ele alma yollarını araştırıyorlar. Dediğim gibi, Azerbaycan’da geleneksel olan bu forum dünyanın en yetkili forumları ve platformları arasında yer alıyor. Şimdiye kadar, ülkemizde insani yardım forumlarına birçok etkili kişi katıldı. Bu gelenek bu forumda devam ediyor.

Ayrıca VI Baku Uluslararası Humanitarian Forum’un “Yeni dünya ve yeni insanlar: yaratıcılık ve insani gelişim” temasına ithaf olduğunu da hatırlattım. Benim düşünceme göre, bu konu Azerbaycan hükümetinin insani sermaye geliştirme politikasına destek olarak görülmelidir.

Forumun konusu aynı zamanda ülkenin ekonomik gelişimini hem ulusal hem de uluslararası düzeyde insan sermayesine dönüştürmenin modelini ve stratejisini gösterme fırsatı olacaktır.

Zaur MİRZA-ZADE
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir