Bakü’de sıcak Temmuz

Azerbaycan’ın bam telleriyle kim oynuyor?

Temmuz ayı Azerbaycan’da epey sıcak geçti. Türk kamuoyu birbiri ardına gelen olayları sosyal medyadan yakından takip etti.

Ülke tarihinde bugüne kadar ilk kez yaşanan birçok sıradışı olay kısa bir zaman diliminde gerçekleşti…

İlk olarak 4 Temmuz 2018 tarihinde Azerbaycan’ın ikinci en büyük şehri Gence’de gerçekleşen suikast ajanslara flaş haber olarak geçti.

Gence Valisi Elmar Veliyev silahlı saldırıya uğradı. Suikast girişimi sonucunda vali ve koruması yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Olay gündemi sarsarken sıradışı olaylar birbirini takip etti. Bakü’de tüm şehri karanlığa sokan büyük bir elektrik krizi yaşandı.

Tarihler 12 Temmuz’u gösterdiğinde Bakü’nün her noktasında elektriklerin kesildiği haberleri gelmeye başladı.

Azerbaycan genelinde yaşanan elektirik kesintilerinin ardından Bakü şehrinin tümü karanlığa gömüldü.

Azerenerji adlı devlet şirketi Başkent ve ülkenin birkaç bölgesinde elektriklerin kesildiğini duyurdu. Elektrik kesintisi nedeniyle Bakü metro hattı da durdu.

Kesintiden bir süre sonra kente su verilememeye başlandı. Bakü’de yollarda oluşan yoğunluklar yerini uzun kuyrukların oluştuğu trafiğe bıraktı. Bazı ana yollarda trafik durma noktasına geldi.

Hastanelerinde jeneratörler devre dışı kaldı ve buna benzer birçok kesinti birbirini izledi.

Azerbaycanlıları bunlar kadar etkileyen enteresan bir olay daha gerçekleşti. Bakü’nün sembol plazası Flame Tower’ın ışıklandırmasında Ermenistan bayrağının renkleri kullanılması ve bunu destekleyen birçok iddia halk arasında dakikalar için hızlıca yayılmaya başladı.

**** **** **** **** **** ****

Ülkeninin yaşadıkları Türkiye’de Mart 2015 yılında başlayan sürece çok benziyor.

Türkiye’de milyonlarca kişinin işe gittiği sabah saatlerinde tüm ülkeyi etkileyen elektrik kesintileri yaşanmıştı.

Önce batı illerinde başlayan kesintiler domino taşı gibi bir saat içinde tüm illere yayıldı.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. ilk olarak ‘sistem arızası’ olarak açıkladı. Daha sonraki günlerde dönemin Enerji Bakanı olan Taner Yıldız, elektrik sistemine yapılmış bir sanal saldırıdan bahsetti. Olay hala gün ışığına kavuşmuş değil.

Türkiye’de yaşanan bu süreç Azerbaycan’da yaşanan sürecinin birebir kopyası gibi.

Büyük kesintilerin olduğu dönemde tıpkı Azerbaycan’da olduğu gibi İstanbul’da yaşanan bir cinayet gündeme oturdu. Taksim Gezi Parkı gösterilerinde ölen Berkin Elvan soruşturmasını yürüten Savcı Mehmet Selim Kiraz makamında şehit edildi.

Türkiye’de buna benzer birçok olay yaşandı. Sıradışı olayları takip eden aylarda 7 Haziran’da Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimine gitti. Şimdi sıra Azerbaycan’da. Yakın bir dönemde yerel seçimlere yönelik dedikodular gelmeye başladı.

**** **** **** **** **** ****

Bakü’de Temmuz ayında Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliğinin desteğiyle Yeniçağ Medya Grup ve Azerbaycan-Türkiye Evi (ATEV) tarafından organize edilen Medya Kurultayı gerçekleştirildi.

Bu kapsamda Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Yetkilisi Behruz Hasanov Türk gazetecileri makamında ağırladı. Toplantıda işte Türkiye’de bu çok merak edilen sıkıntılı süreci Hasanov’a sorma imkanına kavuştum.

Sabotaj ve Gence Valisi’ne yapılan suikasti anlatan Hasanov, yakın bir dönemde failleri ortaya çıkartacaklarını söyledi. FETÖ bağlantısı olabilir mi? soruma Hasanov temkinli yanıt verdi. Olay çok yönlü araştırılıyor ve çözüme kavuşturulacak.

**** **** **** **** **** ****

Azerbaycan son 10 yılda büyük bir gelişimi sağladı. Petrol fiyatlarının dip yaptığı geçmiş 1 yılı düşünmezsek büyük bir gelişim ve ilerleme sürecine girdi.

President Aliyev, yakın Türkiye işbirliği ile dünya ölçeğinde projeler gerçekleştirdi. Haziran ayında

Türkiye ve Azerbaycan tarafından yapımı üç yıldır süren ve Azeri doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın (TANAP) açılışı gerçekleştirilmişti. Açılışta konuşan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün bölgemiz ve ülkelerimiz için tarihi bir adım atıyoruz” açıklaması yapmıştı.

Yani Azerbaycan küresel güç anlamında ilerlemesini hızlıca sürdürüyor.

**** **** **** **** **** ****

Dünyada yeni bir süreç var. Küresel güç ve ekonomi dengesi Türkiye ve doğusuna kayıyor. Azerbaycan kilit ve gözde ülkelerden biri.

Aliyev yönetiminin bu süreçteki yönetimi ve devlet adamlığı birkez daha önem kazanacak. Sıradışı olaylara yaklaşımı ve iç dinamikleri harekete geçirmek isteyerek ülkede kendi arzularını gerçekleştirmek isteyenlere verilecek cevaplar önem taşıyor.

**** **** **** **** **** ****

Ülkede hala ekonomik reformlara ihtiyaç var. Tabana yayılmamış bir refah seviyesi var. Bu ve buna benzer sorunları kullanarak iç karışık isteyenlere zaman ve güç verilmemeli. İlham Aliyev’in babası Haydar Aliyev’den gelen bir siyasi aile geçmişi var. Zor zamanda Nahçıvan’dan gelerek milli birliği gerçekleştiren Haydar Aliyev, Türk ve Azerbaycan halkının unutamadığı bir lider. Zor zamanlarda gösterilen yönetim bir ülkenin kaderini çizebiliyor.

Azerbaycan’ın önü açık ama zor süreçlerle başa çıkmak zorunda. İlham Aliyev ve yol arkadaşlarının bu yolda önüne kitlesel halk hareketleri çıkartılmak istenebilir. Bu uzun ve badireli yolda Aliyev ve yöneticilerinin gösterecekleri iradeyi bekleyip göreceğiz.

Daha güzel ve daha gelişmiş Azerbaycan için gözlerimiz yine ülke yöneticilerinin üzerinde olacak.

MURAT PALAVAR-GAZETECİ
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir