Doğu Akdeniz’de yedi kız kardeşe mesaj

Doğu Akdeniz’de yedi kız kardeşe mesaj 

Mavi Vatan tatbikatı ile Türk deniz kuvvetleri tüm dünyaya ve özellikle komşu ülkelere mesaj verdi. 3 denizde yapılan tatbikat bir ilkti. Peki Türkiye zamanlama olarak neden bu tarihleri seçti ve neden 3 denizde birden tatbikat gerçekleştirdi. Tatbikatın mesajı neydi ve neden hiçbir ülkenin deniz kuvvetleri tatbikata davet edilmedi. Sorumuza yanıt ararken öncelikle MSB’nin tatbikata ilişkin yaptığı paylaşımı hatırlayalım. Keza Rumları epey kızdırdı. Peki neydi o mesaj. Milli Savunma Bakanlığı, (MSB)tatbikat ile ilgili resmi hesabından bir grafik paylaştı. Grafikteki Türkiye haritasında, Kıbrıs’ın tamamının kırmızıyla boyanması Rumlara açık bir gönderme niteliğindeydi. Yani mesajımız Doğu Akdeniz’e idi. Zaten donanmamızın İstanbul’dan geçerken Osmanlı bahriyeli geleneğini tekrarlaması bir tesadüf değildi elbet. Donanmamız istanbul Boğazı’nı geçerken Beşiktaş açıklarında Akdenizi bir Türk gölü haline getiren Kaptanıderya Barboros Hayrettin Paşa’nın türbesine karşı selam durdu. Mesaj çok açıktı. Türkiye Doğu Akdeniz’de hiçbir oldu izin vermeyeceğini gösterdi. Rum yönetiminin tek taraflı açıkladığı münhasır bölgelerde doğalgaz aramalarına karşı mesaj verildi.

Uzun zamandır Amerika Altıncı filoyu arkasına alarak Akdeniz’de doğalgaz aramalarını sürdürüyor. Yedi kız kardeş olarak ifade edilen dünyanın en büyük petrol üreticilerinden başında gelen Exxon 10 nolu münhasır bölgede petrol aramaya başlamıştı. Katar’ın da ortak olduğu şirket Türkiye rağmen petrol aramalarını sürdürmüştü. Şirket tatbikatın olduğu dönemde yeni bir kaynağı daha bulduğunu açıklaması manidardı. 

Akdeniz’de enerji çalışmalarına paralel bir takın siyasi gelişmeleri de izledik. 

Fransa garntör devlet olmamasına rağmen Kıbrıs Rum kesiminde üs almak için çalışıyor.

Yani bölge çok sıcak. Tatbikat ile gövde gösterisi yapan Türkiye tüm olağan seyrine karşı Ege’de burnunun hemen dibindeki adalarda flu kalan bir seyir izledi.

Tatbikatın seyir duyuruları Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) tarafından yayımlandı. Fakat 327/19 numaralı Atış Eğitimi Duyurusu, 2 Mart 2019’da kaldırıldı. Peki bu duyuruyu özle kılan ve kaldırılmasının arkasında yatan neden ne olabilir. Atışın yapılacağı bildirilen yer bir çok defa Türkiye’nin gündemine gelen Limasol, Taşoz’un da içinde bulunduğu adalar bölgesi. Bölge daha önce Yunanlıların petrol aramaları ile gündeme gelmişti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Meclis’te gelen bir soruya karşılık adalarda egemenliğin Yunanlılara ait olduğunu açıklamıştı. Fakat Lozan anlaşmasına göre kullanım hakkı Yunanlılara verilen adaların Tüm egemenlik hakları Türkiye’nin eline bırakılmıştı Yani Yunanlıların petrol araması yapması mümkün değildi. İşte bu gündemle aylar önce tartışılan Limasol ,Taşoz Adaları’nın açıklarında Mavi Vatan tatbikatı kapsamında  atışlar yapılacağı ilan esilmişti. Ama bu gerçekleşmedi. Türkiye tüm Akdeniz’de petrol devlerine mesaj verirken flu kalan ve soru işaretleri bırakan seyirler de izledik. Türkiye Akdeniz mesajını Ege’de tam egemenlik sağlayamadan asla vermez. Akdeniz’in kalp kapakçığı Ege ve adalar Türkiye için bir bağımsızlık meselesi. İşte bu açıdan Türkiye daha güçlü bölgede mesaj vermek zorundadır. 

 

Murat Palavar-Gazeteci/Yazar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir