Erdoğan, Konta Kinte’nin adasına neden gidiyor

Erdoğan, Konta Kinte’nin adasında

Türkiye’nin Afrika açılımı sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Senegal açıklarında yeralan Goree adasını ziyaret edecek. Ada Amerika ya en yakin noktalardan birisi. Utanç Adası olarak anılan ada Afrika insanının yüzyıllarca yaşadığı acının simgesi haline gelen ve “Kökler” kitabıyla bir neslin yakından tanıdığı Kunta Kinte’nin bekletildiği yer.
Erdoğan’ın ziyareti ile Afrika’nın acılarını paylaşıyoruz mesajı verecek. Kazan Kazan ilkesiyle Afrika vizyonunu ortaya koyan Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adayı ziyaret etmesi oldukça anlamlı bulunuyor.

Ziyaret Avrupa Birliği’ne de bir mesaj. Bu bir nevi “Pis köle tüccarları susun oturun geçmişinizi hatırlayın edepsizlik etmeyin” demek. Özellike Hollandalılara bir mesaj. Çünkü Goree Hollandalılarin köleleri toplama yeri.

Sevkiyat buradan yapılıyor. Önce zor şartlarda dayanıklık testi var. Kalanlar sevkiyat ve dağıtıma gönderiliyor. Köleler burada çok uzun zulme tabi tutuluyor. Ölenler denize atılıyor, kalanlar ise Avrupa’ya sevkiyata gönderiliyor. Özel açlık mağaraları var. Önce uzun sure orada tutuluyorlar.
Çok büyük bir insani vahşet dram var tabiki.

Kölelerin getirilişi ise ayrı bir dram. Avrupalılar hastalık ve diğer sebeple ülkenin iç taraflarına giremiyor. Bu işe yine kendi yerli halkına yaptırıyor. Beyaz adımın tanıştırdığı içki karşılığında istedikleri köleler adaya getirtiliyor.

Goree tarihi geçmişi ile telaffuz edilmeyen söylenmeyen Avrupa’nın gerçek yüzünü gösteriyor. Bu anlamda adaya ziyaret bir anlam içeriyor..

 

MURAT PALAVAR-GAZETECİ
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir