Kızıldeniz’in çılgın projeleri neden Sevakin’e takıldı?

Türkiye’nin Sevakin Adası hamlesi Kızıldeniz’de oyun değiştirici bir etki yapacak. Akdeniz ile Hint Okyanusu arasında köprü görevi gören Kızıldeniz,stratejik bir alan. Bölgede yeni bir güç savaşı yaşanıyor. Dünya ticaretinin ‘boğazı’ olarak nitelendirilen Süveyş Kanalı merkezli yeni bir değişim sözkonusu. İsrail, Süveyş Kanalı’na paralel yeni bir güzergah açma peşinde. Israil’in ‘Çılgın Projesi’ olarak ifade edilen çalışma ile yeni bir ticari koridor oluşturulacak. Plan kapsamında İsrail, Kızıldeniz’den Akdeniz’e açılan yeni bir ticari hat kuracak. İsrail, proje ile Akabe Körfezi’nde yer alan Elat Limanı’ndan Akdeniz Sahilinde yer alan Aşdot Limanı’na kadar uzanacak koridorda Süveyş’e rakip yeni bir kara ve demir yolu ağı inşa edecek.

KITALARARASI TİCARET

YOLU OLMASI İSTENİYOR

Yaklaşık 350 kilometrelik yolun kıtalar arasında yeni bir uluslararası ticaret kanalı olması hedefleniyor. İsrail, özelde bu hat ile Doğu Akdeniz yataklarında çıkaracağı doğalgazı büyük enerji talebi olan Çin’e ve Hindistan’a ulaştırmayı planlıyor. Proje ile İsrail, Süveyş Kanalı’na olan bağımlılığını sıfıra indirerek bölgede daha rahat hareket alanı oluşturmak istiyor.

İSRAİL’DEN STRTEJİK ÜS ATAĞI

İsrail, Çılgın Projesi’ni güvence almak için bölgede stratejik adımlar attı. Osmanlı döneminin önemli üssü Dahlak Adaları’nda konuşlandı. Kızıldeniz’in en stratejik noktalarından biri olan Dahlak adaları Eritre açıklarında yeralıyor. Osmanlı döneminde Sevakin’tden sonra ikinci hareketli alan olan ada stratejik yapısıyla da dikkat çekiyor. İsrailin adımları bununla da bitmedi. Somali’den Somailand ve Puntlent Adaları’nı 25 yıllığına kiraladı. Bu adalar özerk bölgeler idi. Somali merkez hükümeti bu anlaşmaları iptal etti.

SUUD VE BAE’NİN ADIMLARI

Bölgede diğer oyuncu Suudi Arabistan. İsrail ile yakın ilişkiler kurma dönemine giren Suudi Arabistan, Israil’in Çılgın Projesi için hayati bir noktada yeralan Kızıldeniz’in Kuzey çıkışında önemli bir adımlar attı. Ülke Mısır’dan Sanafir, Tiran Adaları’nı aldı. Mursi döneminde yeni kanal projesini Katar ile birlikte yapmayı hedefleyen Mısır, Sisi iktidarı ile birlikte partnelerlerini değiştirdi. İsrail ile daha yakın ilişkler kuran Sisi yönetimi adaları Suudi Arabistan’a verdi. İsrail 1987 savaşlarının ardından işgal ettiği adaları gemileri için geçiş güvenliği sağlanması karşılığında bırakmıştı.

Bölgede diğer bir oyuncu da İsrail’le paralel politikalar izleyen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oldu. Abu Dabi yönetimi Yemen krizini fırsat bilerek, büyük meblağlar ödeyerek Aden Körfezi ve Kızıl Deniz kıyılarına girdi. Kızıldeniz’in giriş noktası Bab’ül Mendep’de adımlar attı. Sokotra Adası’nı Devrik Lider Mansur Hadi’den 99 yıllığına kiralandı.Adanın güvenliğini Amerikalı Blackwater şirketi askerleri sağlıyor.

TÜRKİYE ÇILGIN PROJELERE KELEPÇE VURDU

Kızıldeniz’de tüm bu gelişmeler yaşanırken Türkiye’nin Sevakin hamlesi bölgedeki çılgın projelere adeta kelepçe vurdu. Gelecekte Türk gemilerinin güvenliği için yapılmış denizaşırı hamle bölgedeki dengeleri de etkiledi. İsrail’in Kızıldeniz’de kuzey ve güneyinde oluşturduğu güvenli bölge dizaynda Türkiye adeta ‘bende burada varım’ dedi. Kızıldeniz’in tam göbeğinde yeralan Sevakin Adası ile Türkiye İsrail üzerinden Akdeniz ve Hint Okyanusu’na açılacak gemilere isterse ‘dur’ diyebilecek bir konum elde etmiş oldu.

MURAT PALAVAR/GAZETECİ




Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir