Koreli Ayla filmindeki büyük hata

Kültür Bakanlığı Kore Gazisi’ne yaptığı bir yanlışı acilen düzeltmeli

Koreli Ayla filmi Kültür ve Turizm Bakanlığı 2017 bütçesinden bir filme verilen en büyük bütçeli çalışma oldu. Kore Savaş’ında geçen bir hikayeyi anlatan filmde büyük bir yanlışlık var. Tabi bu yanlışlık bürokratlar içinde hiç önemli bir şey değil tabiki.

Hikaye savaş yıllarda geçen bir olaya dayanıyor. 5 yaşında anne babasını kaybetmiş bir Koreli kızın bir Türk askeri tarafından bulup birliğe getirmesiyle başlıyor. Daha sonra Türk birliğinde minik Koreli kıza Ayla ismi veriliyor. Hikayenin bu kısmı şöyle devam ediyor. Türk askeri ile Koreli kız arasında büyük bir sevgi başlıyor. Türk askeri onu Türkiye’ye getirmek istiyor. Hatta bir sandığın içinde Türkiye getirme planları yapılıyor. Fakat istenilen asla başarılamıyor.

Ayrılık sonrası 65 yıl sonra farklı bir gelişme yaşanıyor. O dönem Türk Birliği’nde görev yapan ve fotoğrafları çeken Süleyman Dilbirliği isimli Kore gazisi Kore makamlarına giderek Koreli Ayla ile çekilmiş fotoğrafları vererek bu kızın bulabilir miyiz? diyor.

Çocuk kreşinde temizlik görevlisi olarak çalıştığı tespit edilen Koreli Ayla’ya ulaşılıyor. Ve olayın kırılma noktası işte tam burada başlıyor. Koreli Ayla’ya kendisini savaş meydanında bulan Türk askeri ile çekilmiş fotoğrafı gösteriliyor.

O anda gözyaşları sel oluyor tabi. Ama burada bir yanlış yapılıyor. Kendisini 65 yıl sonra arayan askerin aslında kendisini bulan ve ona büyük sevgiyle bağlandığı hatırlarındaki Türk askeri olduğunu düşünüyor.

Ama o Türk askeri Koreli Ayla’nın anılarındaki asker değil tabiki. İşte hikayenin gerçeği böyle. Bu olaydan yola çıkarılarak hazırlanan Ayla isimli filmde yer alan yanlışlık da burada.

Filmin asıl kahramanı ve Ayla ile asla unutulmayacak bir dostluğun anlatıldığı filmin kahramanı asla bilinmeyecek bir Türk askeri. Ben bu askerin ismini saklı tutuyorum. Bence Kültür Turizm Bakanlığı bu askeri bulur tabi yaşıyorsa ufak bir özür diler.

MURAT PALAVAR-KASIM 2017
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir