Tunus’ta Fatima’nın şifresini aramak

Tunus’ta Fatima’nın şifresini aramak

Afrika’ya giriş kapısı Tunus, 11 milyon nüfusu ile Kuzey Afrika’nın stratejik ülkesi. ‘Yasemin kokulu ülke’ olarak tanımlanan Tunus, Arap Baharı’nın ilk kıvılcımının yakıldığı yer.

Toplumsal adaletsizliğin zirve yaptığı Bin Ali, döneminde ülke bir ters devrimle karşılaştı. Kenar mahallelerde yaşam savaşı veren Muhammed Buazizi isimli bir Arap genci tarihin kırılma noktalarından biri oldu. Üniversite eğitiminin ardından işsizler ordusuna katılan Buazizi, için kritik süreç pazar yerinde seyyar satıcılık yaparken yaşandı. Bir kadın zabıta memurunun kendisine tokat atması ile tarihin seyrini değiştirecek bir sürece girildi.

Bu kırılma anı sadece Buazizi, için değil tüm ezilen ve diktör rejimleri altında bastırılmış Arap gençlerinin isyan anı oldu. Bir kadının kendine attığı tokatı gruruna yediremeyen Buazizi, kendini yakarak yaşamını yitirdi.

Tunus, ismini verdiği Yasemin devrimlerinin en kansız yaşandığı ülke olması ile dikkat çekti. Zeynel Abidin Bin Ali, tarihin bir garip cilvesi en çok eleştirdiği Suudi Arabistan’a ABD himayesinde sığınmak zorunda kaldı.

Şimdilerde yeni yönetim ise halkın istediklerini veremedi. Halk arasında Bin Ali ile ilgili olumlu cümeleler artık konuşulmaya başladı. Halk, bir kuaför çırağı iken Bin Ali ile evlenerek ülkenin First Lady’liğine kadar yükselen Leyla Trabelsi’yi daha çok suçlama başladı.

Tunus, Türkiye açısından Afrika kapısı olabilecek öneme sahip. Türkiye sevgisi çok hakim. Fakat ülkede Türkiye’ye karşı ciddi bir olumsuz algı yürütülüyor. Türkiye’nin sadece mal satan bir ülke konumlandırılmaya çalışılıyor. Yani “bakın sizi sömürüyor sizden hiç ürün almıyor” diye medyada bir algı yürütülüyor.

Ayrıca FETÖ de rahat durmuyor. Laik bir yönetim altındaki Tunus’ta “Türkiye okullarında şeriat eğitimi verecek” diye bir algı operasyonu yürütüyor.

Ülke Sicilya Adası’na sadece 2 saat uzaklıkta. Cebelitarık Boğazı’ndan sonra Kuzey Afrika ile Avrupa’nın en fazla yakınlaştığı ikinci nokta. Tunus, Haçlılar ve Roma’nın Afrika açılımında ilk ayak bastıkları ülke olarak da dikkatleri çekiyor. Roma’ya kafa tutan General, Kartacalı Hannibal Tunus topraklarında hakimiyet kurmuştu.

Ülke Cezayir ve Libya’nın yazlığı olarak görülüyor. Yasmine Hammamet en fazla uğrak yerlerinden. Burada Kaddafi’nin ailesiyle kaldığı bir Laico Hotel yeralıyor. Şu anda hotel Libya devletinin mülkü durumunda.

Ülke bir çok konuda Türkiye’ye benziyor. Tıpkı komşuları Cezayir ve Libya’da petrol fışkırmasına rağmen önemli bir yeraltı kaynağı yok. Fosfat ve zeytinyağı en önemli ihraç kalemleri. Turizm en önemli geçim kaynağı. Ülke zaten kendini bir turizm ülkesi olarak konumlandırmış durumda. Sanayi diye bir şey yok. Türkiye’nin hatırı sayılır bir yatırımı yok tıpkı diğer dünya ülkelerinin olduğu gibi.

Tunus bölgedeki en istikrarlı ülke olarak dikkatleri çekiyor. Fransa Kuzey Afrika’da Tunus’u kaybetmemek için büyük bir savaş veriyor. Anti Türkiye algıların oluşturulmasındaki arka planında okunması gereken nokta eski güçlerin Afrika’ya giriş noktalarını kaybetmek istememeleri.

Son olarak ülkeye şu açıdan bakarsak yeni dönemde Tunus dünya ilişkilerini doğru anlayabiliriz diye düşünüyorum.

Tunus, Vatikan ve Roma ile hem coğrafi hemde tarihi bir yakınlığa sahip. Bu anlamda, Jean Paul’e suikast düzenleyen Mehmet Ali Ağca’yı hatırlamak doğru olacak.

Vatikan’da birçok kardinal Ağca’yı Fatima’nın 3. sırrı olarak görüyor.  Yani Ağca Vatikan için vazgeçilmez bir adam. Vatikan,

Ağca ilişkisine bu coğrafyadan bakmak doğru olacaktır. Ağca’nın Tunus üzerinden Vatikan girişleri üzerinde değerlendirme ve kafa yormak gerekiyor diye düşünülebilir. Ülke stratejik olarak Afrika’nın kapısı ünvanını gerçekten hakediyor. Bir gün yolunuz Tunus’a düşerse Ağca ile karşılaşırsanız hiç şaşırmayın derim..

MURAT PALAVAR-EKİM 2017
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir